Na jaki cel mogę zaciągnąć kredyt?

Sierpień 8 2017 05:00PM

Ponad połowa Polaków posiada kredyt. Największą popularnością cieszą się kredyty na dowolny cel oraz kredyty hipoteczne. Okazuje się również, że banki oferują kredyty celowe na preferencyjnych warunkach. Sprawdź, kto i na jakich warunkach może z nich skorzystać.

Kredyt na dowolny cel

To kredyt na cokolwiek. Bank nie ingeruje w to, na co klient wyda środki pochodzące ze zobowiązania kredytowego. Kredytobiorca nie ma obowiązku przedstawiania dowodów zakupu danego przedmiotu. Pieniądze można więc wydać na wszystko, co tylko się chce. Można je również przeznaczyć na spłatę zaległych zobowiązań.

Praktycznie wszystkie banki komercyjne, jakie działają na terenie Polski, udzielają kredyty na dowolny cel. Warto więc poznać rankingi tych najlepszych, by wybrać ofertę na miarę naszych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że kredyt na dowolny cel zawsze będzie nieco mniej korzystny niż kredyt celowy.

Kredyt celowy

Zobowiązanie kredytowe można dzisiaj zaciągnąć również na konkretny cel. Wtedy staje się on zabezpieczeniem dla banku, dzięki czemu ryzyko kredytowe maleje. Finalnie kredytobiorca może więc liczyć na o wiele bardziej korzystne warunki spłaty.

Kredyty celowe można zaciągać na wybrany cel. To między innymi kredyty samochodowe albo  hipoteczne. Ale zaskoczeniem może być to, że kredyt można zaciągnąć również na wakacje, remont mieszkania, zakup sprzętu RTV/AGD, nabycie wyprawki dla dziecka, a nawet kurs językowy. Tak naprawdę banki dają swoim klientom szerokie pole do popisu.

Zdolność kredytowa to priorytet

Żadnym zaskoczeniem nie jest to, że bank dokonuje analizy zdolności kredytowej swoich klientów. To właśnie od niej zależy to, jakiej wartości zobowiązanie może zaciągnąć kredytobiorca. Wymarzony cel musi być realny, osoba zaciągająca kredyt musi brać też pod uwagę swoje możliwości finansowe. Nawet najtańszy kredyt może znacznie zaburzyć stabilność finansową.

Zdolność finansowa wyliczana jest na podstawie miesięcznych dochodów, jakie osiąga kredytobiorca. W przypadku kredytów celowych, takich jak kredyty samochodowe, klient może uzyskiwać je z tytułu umowy o pracę, prowadzonej działalności gospodarczej, otrzymywanej renty czy emerytury.

Zadanie kredytobiorcy

Chcąc zaciągnąć zobowiązanie kredytowe, potencjalny klient banku musi w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytania:

– Jaki jest cel zaciągnięcia kredytu?

– Czy cel jest na pewno niezbędny?

– Czy będzie mnie stać na spłatę zaciągniętego zobowiązania?

Kolejnym krokiem jest wybranie oferty konkretnego banku. Służą do tego rankingi, które banki publikują przynajmniej raz w miesiącu. Należy pamiętać, że nie zawsze niskie oprocentowanie jest najważniejsze. Liczy się przede wszystkim całkowity koszt zobowiązania wraz z prowizją i dodatkowymi opłatami. Ważne są także warunki, takie jak okres trwania umowy czy bonusy, jakie proponuje bank, na przykład wakacje kredytowe albo możliwość wcześniejszej spłaty zaciąganego kredytu.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Polacy wolą kupować własne mieszkania, niż je wynajmować

  Niespełna 5 proc. Polaków wynajmuje mieszkanie na rynkowych zasadach. Ponad 80...

 • Rewolucja na rynku najmu

  Najemcy biur oczekują coraz nowocześniejszych koncepcji w wynajmie powierzchni....

 • Inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze

  Z racji na niskie oprocentowanie lokat bankowych Polacy coraz częściej inwestują...

 • Wynajmujemy apartament na wakacje – na co zwrócić uwagę?

  Wielu z nas, wyjeżdżając na wakacje, poszukuje swobody i prywatności, a mniej...

 • Wynajmujący w najlepszych lokalizacjach handlowych dyktują warunki mniejszym sieciom sklepów

  W Polsce działa już ponad 400 centrów handlowych. Właściciele najatrakcyjniejszych...

 • Wrzesień przyniósł ożywienie na rynku najmu. Nowe przepisy zmieniły sytuację lokatorów

  Wrzesień to dla studentów ostatni dzwonek na znalezienie lokum przed rozpoczęciem...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.