Pożyczka na 30 czy 60 dni?

Lipiec 6 2017 10:09AM

Kiedy już zdecydujemy o zaciągnięciu zobowiązania finansowego, musimy postawić sobie kolejne pytania – przede wszystkim: ile? A w drugiej kolejności: na jak długo? Wszystko powinno zależeć od celu pożyczki oraz naszych możliwości finansowych. Niejednokrotnie zbyt pochopnie decydujemy się na konkretny rodzaj oferty (np. ze względu na stosunkowo niski koszt pożyczki), nie zastanawiając się, czy podany okres spłaty jest dla nas najkorzystniejszy. Jak dokonać właściwego wyboru?

Jaki jest cel pożyczki?

Mimo tego, że niektóre osoby powstrzymują się przed zaciągnięciem jakiegokolwiek zobowiązania, to warto na początku zaznaczyć, że nie ma „dobrych” i „złych” pożyczek, czy może raczej „sensownych” i tych pozbawionych sensu. To, na co chcemy przeznaczyć dodatkowe środki, zależy wyłącznie od nas i nieważne jest, czy to większe zakupy w ramach posezonowej wyprzedaży, wykupienie wycieczki last minute czy udział w kursie, który należy opłacić znacznie wcześniej. Cel pożyczki pozwala nam jedynie określić stosunkowo dokładnie, jaka kwota będzie nam potrzebna – a to już jest istotne przy wybieraniu najatrakcyjniejszej oferty, możliwie jak najbardziej dopasowanej do naszej potrzeb. Dobrze jest również uwzględnić margines błędu – np. przy zakupie wyjątkowego prezentu dla najbliższej osoby, warto zaciągnąć nieco zobowiązanie o nieco wyższej kwocie niż cena upatrzonego podarunku (pozwoli to uniknąć sytuacji, w której jednak okaże się jednak, że ustalona wcześniej suma jest jednak niewystarczająca).

Na jak długo?

To drugie pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele instytucji finansowych, które mają w swej ofercie różne rodzaje pożyczek. Największą popularnością wciąż cieszą się pożyczki krótkoterminowe – czyli przyznawane na miesiąc lub dwa. Dopiero przy większych kwotach warto zastanowić się nad pożyczką długoterminową, nazywaną również pożyczką ratalną. Sumy, które są przyznawane w ramach takiej oferty, są nieco wyższe (np. w wonga.pl jest to 3000 zł), a okres spłaty wydłuża się nawet do 12 miesięcy.

Znacznie częściej Klienci decydują się jednak na pożyczki na 30 lub na 60 dni, czyli takie, które będą mogli spłacić w stosunkowo krótkim czasie. Od tego, którą opcję wybierzemy, zależeć będzie jednak ostateczny koszt pożyczki. Jak ocenić, które rozwiązanie (pożyczka na 30 czy pożyczka na 60 dni) jest korzystniejsze?

Kryteria oceny

Okres spłaty warto uzależnić od kilku czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście kwota; niewielką pożyczkę (np. kilkaset złotych) znacznie łatwiej spłacić przy następnej wypłacie niż np. zobowiązanie w wysokości 2 500 zł (taką kwotę oferuje wonga.pl dla nowych Klientów w ramach pożyczki krótkoterminowej).

To, jak szybko możemy spłacić pożyczkę, zależy również od wysokości naszej pensji, terminowości otrzymania wypracowanych środków (tutaj utrudnione zadanie mogą mieć  freelancerzy i osoby prowadzące własną działalność, są bowiem uzależnione od przelewów wykonanych przez klientów).

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są inne wydatki, które planowaliśmy na najbliższy okres. Jeśli np. w następnym miesiącu planowaliśmy zakup sprzętu AGD (ze względu na zbliżającą się promocję), to spłatę pożyczki warto przesunąć na późniejszy termin.

Niezależnie od wybranej wstępnie opcji warto dokładnie zastanowić się, czy jesteśmy w stanie spłacić pożyczkę w zaznaczonym terminie. Firmy wprawdzie dążą na ogół do porozumienia z Klientem, jeśli opóźnienie jest niewielkie, jednak lepiej zawczasu uniknąć niepotrzebnego stresu.

Jak sprawdzić koszty pożyczki?

Niektóre firmy unikają podawania wprost, jakie będą całkowite koszty pożyczki. W takich przypadkach zdecydowanie lepiej poszukać instytucji, która w jasny i przejrzysty sposób podaje do informacji koszt spłaty i RSSO. Najlepiej, jeśli umożliwia potencjalnemu Klientowi obliczenie, ile koszt pożyczki będzie wynosić w konkretnym przypadku, czyli przy określonej sumy pieniędzy na wybrany okres czasu. Taką opcję oferuje np. wonga.pl – Klient może sprawdzić na stronie głównej, przy pomocy suwaków, ile wyniesie całkowity koszt pożyczki (wystarczy, że zaznaczy wybrany rodzaj pożyczki, pożądaną sumę i preferowany okres spłaty). W tej sytuacji najlepiej widać również, który wariant (na 30 czy na 60 dni) będzie korzystniejszy.

Zalety pożyczki krótkoterminowej

Jeśli ktoś waha się nad wzięciem pożyczki krótkoterminowej, powinien poznać zalety, które nie wszyscy sobie uzmysławiają. Po pierwsze, zaciąganie zobowiązań finansowych, zwłaszcza w przypadku młodych osób, to nauka odpowiedzialności. Zawarcie umowy, a następnie wywiązanie się z jej warunków, to dobre przygotowanie na przyszłość w kontekście zaciągania kredytów (np. hipotecznego). Pożyczanie pieniędzy, także od instytucji pozabankowych, to również możliwość stworzenia historii kredytowej, która również przyda się przy poważniejszych zobowiązaniach.

Warto pamiętać także o podstawowym celu pożyczki: możliwości zaspokojenia potrzeb własnych lub osób bliskich. Zaciągnięcie zobowiązania finansowego to samodzielna, świadoma decyzja, która może być oznaką dojrzałości i zrozumienia zasad, jakie rządzą rynkiem (czyli np. korzystanie z niecodziennych okazji z myślą o przyszłości).

Skomentuj Post

Komentarze (1)

 

 1. eryk

  A jeśli chodzi o wonga, to można mieć u nich na raz dwie pożyczki?

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Branża PR w Polsce szybko się rozwija

  Polski rynek PR rośnie w tempie ok. 9 proc. rocznie. To trzykrotnie szybciej niż...

 • Polacy wśród internautów najczęściej blokujących reklamy

  Na całym świecie ponad 200 mln internautów blokuje reklamy w przeglądarkach....

 • Ponad 7,5 mln polskich internautów blokuje reklamy

  Liczba polskich internatów blokujących reklamy szybko rośnie i przekracza już...

 • Dzieci spędzają średnio około 18 godzin tygodniowo w internecie

  Ponad połowa dzieci w wieku 10–15 lat ma urządzenia mobilne z dostępem do...

 • Większość internautów akceptuje mniej agresywne reklamy w sieci

  Reklama w internecie jest akceptowana przez większość odbiorców, o ile nie utrudnia...

 • Agencje PR nie są obecne w spółkach Skarbu Państwa

  Automatyzacja treści i schyłek mediów opiniotwórczych to jedne z ważniejszych...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.